Testosteron dawkowanie, zastosowanie, opis leku

Testosteron dawkowanie, zastosowanie, opis leku

Ostrożność powinni zachować zwłaszcza mężczyźni, którzy są dziedzicznie obciążeni rakiem prostaty. Można powiedzieć, że testosteron działa podobnie jak nawóz – wzmacnia rośliny, które chcemy uprawiać, ale korzystają z niego także chwasty. Kuracja powinna być dobrana na miarę, inaczej dla każdego pacjenta, ponieważ podawanie testosteronu może – nawet przewlekle chorym – przynieść wiele korzyści. Są różne formy podawania hormonu (zastrzyki, plastry, żele), a więc można terapię dopasować do potrzeb konkretnej osoby.

  • Wskazaniem do stosowania Testosteronum prolongatum jest terapia zastępcza w leczeniu hipogonadyzmu męskiego, w sytuacji, gdy niedobór testosteronu został potwierdzony przez objawy kliniczne, a także badania biochemiczne.
  • Natomiast jeżeli pacjent pominie dawkę leku Zaldiar Effervescent ból może się pojawić na nowo.
  • Schorzenie to musi być potwierdzone dwoma niezależnymi pomiarami stężenia testosteronu we krwi.
  • Podstawowa kuracja trwa od 3 do 6 miesięcy i musi być kontrolowana badaniami, aby lekarz mógł ocenić jej skuteczność, weryfikować dawkę lub podjąć decyzję o przedłużeniu lub skróceniu terapii.
  • Produkt leczniczy ma przedłużone działanie produktu leczniczego, co pozwala na wydłużenie odstępów czasowych między kolejnymi wstrzyknięciami.

Omnadren 250 – wskazania, przeciwwskazania, interakcje, działania niepożądane

Mając na uwadze bezpieczeństwo środowiska lek nie powinien być wyrzucany do domowej kanalizacji, ani pojemników na odpadki. Najlepszym rozwiązaniem będzie zapytanie farmaceuty jak bezpiecznie pozbyć się leku. Testosteron to hormon płciowym należący do grupy androgenów. Jest syntetyzowany przez jądra, a dokładniej przez znajdujące się w nich komórki śródmiąższowe Leydiga, oraz w dużo mniejszym stopniu przez jajniki i korę nadnerczy, a także przez łożysko w trakcie trwania ciąży.

D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

Pod wpływem testosteronu dochodzi do wzrostu stężenia aktywnego metabolitu dihydrotestosteronu (DHT) i obniżenia poziomu białka SHGB, które odpowiada za transport hormonu do komórek i tkanek docelowych, dzięki czemu zwiększa się procent wolnego, biodostępnego testosteronu. Testosteron zmniejsza poziom cholesterolu HDL, LDL i triglicerydów, podwyższa stężenie hematokrytu i hemoglobiny we krwi, a także zwiększa wrażliwość na działanie insuliny i normalizuje poziom glukozy we krwi. Podanie testosteronu skutkuje zatrzymaniem w organizmie sodu, fosforu, azotu, potasu i wapnia. Testosteron jest nieskuteczny w leczeniu niepłodności niewynikającej z hipogonadyzmu. Nie ma wystarczających danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku u pacjentów w podeszłym wieku, a więc powyżej 65 roku życia.

Większość testosteronu we krwi jest związana z białkiem transportowym SHBG (globuliną wiążącą hormony płciowe), a tylko niewielka jego część znajduje się w postaci czynnej jako tzw. Mężczyzn w wieku lat z objawowym hipogonadyzmem (zmniejszenie wydzielania hormonów płciowych) oraz podwyższonym ryzykiem sercowo-naczyniowym. Chorzy w ramieniu eksperymentalnym stosowali codziennie żel z testosteronem, w grupie kontrolnej – identycznie wyglądający żel, który jednak był substancją obojętną.

Podczas zakupu środków na potencję, trzeba zapytać przede wszystkim o skład preparatu, wskazania i przeciwwskazania do jego zastosowania, a także ewentualne skutki uboczne stosowania. Farmaceuta powinien udzielić wyczerpującej odpowiedzi na zadane Testosteron enanthate apteka pytania; niezbędne informacje na temat leku lub suplementu znajdują się także w dołączonej do opakowania ulotce. Objawem przedawkowania testosteronu są częste i długotrwałe erekcje, zwiększenie masy ciała, drażliwość, nerwowość.

Testosteron swoją rolę zaczyna pełnić już w trakcie życia płodowego, u chłopców odpowiadając za przekształcenie przewodów Wolffa w nasieniowody, kanaliki plemnikotwórcze i przewody najądrza, czyli części męskich narządów płciowych. Niedobór hormonu w trakcie rozwoju męskiego płodu skutkuje wadami rozwojowymi, takimi jak spodziectwo (wada rozwojowa układu moczowo-płciowego związana z cewką moczową), czy obojnactwo rzekome męskie. Z kolei wśród dorosłych mężczyzn negatywnym skutkiem działania testosteronu jest podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi, będące jednym z powodów, dla których mężczyźni są bardziej niż kobiety narażeni na choroby serca i naczyń krwionośnych. Jeżeli bowiem zacznie się przyjmować syntetyczny hormon, trzeba go stosować do końca życia. Odstawienie sztucznego hormonu doprowadzi do sytuacji, że nie będzie go w organizmie w ogóle.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *